Każda praca o pewnym poziomie skomplikowania wymaga

Każda praca o pewnym poziomie skomplikowania wymaga zaplanowania. Posiadanie planu ułatwia realizację wyznaczonego celu i pomaga ograniczyć koszty oraz ryzyko, a w bardziej zaawansowanych przypadkach w ogóle umożliwia wykonanie pierwszego kroku. Nie inaczej jest z remontami – tylko dobrze zaplanowany remont daje gwarancję naszego zadowolenia i spełnienia potrzeb. Podstawą całego procesu jest oczywiście cel.

Mówiąc prosto – logicznie jest zacząć od odpowiedzi na pytania co i po co chcemy zrobić. Celem może być np. odświeżenie wyglądu poszczególnych pomieszczeń lub poprawa ich bezpieczeństwa. Znając cel możemy zastanowić się nad konkretnymi działaniami. I znów – jeśli chcemy odświeżyć wygląd pokoju, będziemy zastanawiać się nad przemalowaniem go, naklejeniem tapety, boazerią bądź jeszcze innymi zmianami.

Na tym etapie należy wziąć pod uwagę budżet oraz możliwości czasowe. Gdy wszystko jest już przemyślane, można zacząć planować czas remontu. Dobrze jest wybrać go w taki sposób, aby na pewno mieć wystarczającą ilość czasu na wszystkie prace (plus pewien zapas) oraz mieć pewność, że nic nie będzie nam przeszkadzało w ich wykonaniu. Warto więc zawczasu zadbać o urlop w pracy, wywieźć dzieci na wakacje do dziadków, umieścić psa u znajomych i uprzedzić sąsiadów o możliwych hałasach. Przy planowaniu czasu remonty Warszaw dobrym pomysłem jest rozplanowanie poszczególnych etapów – np. malowanie ścian w danym pokoju, sufitu itp. – oraz estymacja czasu potrzebnego na zakończenie każdego z nich. Pamiętajmy również o wygospodarowaniu czasu na wizytę w markecie budowlanym, przygotowanie do remontu oraz późniejsze sprzątanie.